Taormina jest malowniczo położoną na wzgórzu Monte Tauro wizytówką Sycylii. Dzięki takiemu położeniu z wielu punktów miasteczka roztaczają się przepiękne widoki na wybrzeże i Wulkan Etna
Po chwili odpoczynku po przylocie i z dworca autobusów dalekobieżnych przy Via Archimede w centrum Katanii pojechałyśmy do Taorminy. Na dworcu przy Via Archimede niestety nie ma kasy biletowej, ani automatów, ani okienka informacyjnego. Bilety kupuje się ok 100 m dalej w biurze przy Via D'Amico. Bilet kosztował 9 euro w obie strony a czas przejazdu to ok. 1:15h.
Trasa przebiegała najpierw autostradą, potem wzdłuż wybrzeża, aby ostatecznie piąć się krętą drogą po dość stromym zboczu. Osoby z lękiem wysokości, niech nie siadają na pierwszych miejscach 😉 Widoki podczas jazdy pod górę oszałamiające. Im wyżej, tym bardziej spektakularne i rozległe, a ściany zakrętów do pokonania wręcz niewyobrażalne.
Wysiadłyśmy na ostatnim przystanku Terminal Interbus Taormina przy via Luigi Pirandello. Pociąg nie dojeżdża bezpośrednio do centrum, więc wybór autobusu jest idealnym rozwiązaniem. Ruszyłyśmy w lewo w kierunku starego miasta prosto pod bramę Porta Messina. Trzeba pokonać ok. 500 m, ale delikatnie pod górę. Po drodze minęłyśmy kolejkę linową, która oferuje łatwy dostęp do niżej położonych domów.
Historyczna część Taorminy to właściwie odcinek między wspomnianą bramą Porta Messina i Porta Catania. To między bramami znajduje się najważniejsza ulica miasteczka - Corso Umberto I.
Corso Umberto pełna jest sklepików znanych projektantów, sklepów z pamiątkami, restauracji i cukierni.
Idąc dalej wzdłuż głównej ulicy, podziwiając architekturę dotarłyśmy do najważniejszego placu miejskiego - Placu IX Kwietnia (Piazza IX Aprile). Roztacza się stąd niesamowita panorama na wybrzeże i Etnę. Po drugiej stronie placu, warto zwrócić uwagę na barokowy kościół San Giuseppe. Godna uwagi jest również XVII wieczna wieża z zegarem, która jednocześnie jest bramą Porta di Mezzo.
Ruszając dalej napotykamy kolejny ważny plac Piazza del Duomo z XII wieczną, z katedrą Duomo di San Nicolò di Bari i barokową fontanną.
To co to w końcu za legenda ? ☺️ Dowiemy się ?
OdpowiedzUsuń