środa, 29 marca 2023

Włochy - Matera miasto wykute w skale

Matera określana jest najstarszym miastem na świecie. Mimo dramatycznej historii, została wpisana na listę UNESCO, a niezmieniony wydrążony w kamieniu charakter miasta stał się ulubioną scenerię filmowców.

Dzisiaj zaczynamy od poznania kolejnego dworca Bari. Jest nim Ferrovie Appulo Lucane (FAL). Tą linią dojedziemy między innymi do Matery.
Jeśli staniecie przodem do dworca centralnego Bari Centrale, to dworzec FAL znajduje się po prawej stronie, przy Piazza Moro, na rogu, w miejscu, gdzie plac łączy się z ulicą Corso Italia. Bilety można kupić na parterze w kasach biletowych, automatach lub przez internet. Możecie od razu kupić bilet powrotny bez określania czasu powrotu. Peron znajduje się na 1 piętrze. 



W miejscowości Altamura, pociąg jest rozdzielany, cześć wagonów jedzie do Matery, a pozostałe do Graviny. Oczywiście można się upewnić u konduktora, czy jesteście we właściwym wagonie, albo po prostu jeszcze w Bari wsiąść do właściwego ;) Wagony są bardzo dobrze oznaczone, który gdzie jedzie. W naszym przypadku. wagony jadące do Matery były na początku składu.

Podróż pociągiem do Matery trwała około 1:50, a bilet kosztuje 5,70 euro. Przez Bari i przedmieścia Bari pociąg się potwornie wlecze. Potem jest nieco lepiej, ale nie jest to najszybszy środek transportu.

Wysiadłyśmy na stacji Matera Centrale i ulicą Via Roma poszłyśmy na główny plac miasta Piazza Vittorio Veneto. Po drodze zahaczyłyśmy lokalny targ i kupiłyśmy kilka przypraw. Polecam są aromatyczne i nie drogie. 


Przy Piazza Vittorio Veneto jest pierwszy punkt widokowy na całe historyczne Sasso Barisano.

Niesamowite, że jeszcze niedawno to miejsce wyglądało nieco inaczej. Jeszcze w latach  lat 50 XX w., ludzie żyli tu bez elektryczności, kanalizacji czy bieżącej wody. Warunki panujące wtedy w tym historycznym mieście były opłakane, a choroby, takie jak febra czy malaria szerzyły się niekontrolowanie. 

Dopiero Carlo Levi w swojej książce  "Chrystus zatrzymał się w Eboli"  opisał tragiczną sytuację w Materze. Wtedy rząd woski i opinia publiczna zwrócili uwagę na to historyczne miasto. Matera stała się symbolem biedy panującej na południu Włoch.


Na szczęście te tragiczne warunki są dzisiaj tylko wspomnieniem. Dzisiaj w Sassi nie brakuje urokliwych kawiarenek, restauracji i hoteli. 

No to ruszamy podziwiać zabudowę miasta wydrążonego w skale 😀


Stojąc przed tarasem widokowym, poszłyśmy w prawo. za sklepem Calzedonia skręciłyśmy w lewo w uroczą, wąską uliczkę. Naszym celem była widoczna w oddali katedra i Piazza Duomo. To kolejny znakomity punkt widokowy. Rzymskokatolicka katedra została wybudowana w XIII w. w najwyższym punkcie miasta. Wstęp był płatny, wiec nie skorzystałyśmy.


Jak już nacieszyłyśmy oczy widokami, cofnęłyśmy się nieco w dół, aby Via Domenico Ridola dojść do Muzeum sztuki średniowiecznej i nowoczesnej, które mieści się w pałacu wzniesionym w 1672 r.












Dalej ścieżki poprowadziły nas do wykutego w skale kościoła Santa Maria de Idris. Wejście do środka było oczywiście płatne. Dlatego zostałyśmy na zewnątrz, na placu, z którego można podziwiać jaskiniową zabudowę Matery. W ogóle jest to kolejny znakomity punkt widokowy na najstarszą część Sassi.












Wróciłyśmyna  Piazza Vittorio Veneto, gdzie przed odjazdem zamówiłyśmy apulijski makaron orechiette



Z ciekawostek, Matera była planem filmowym wielu znanych nam filmów, m.in. "Pasji", „Marii Magdaleny”, czy „Nie czas umierać” części przygód Jamesa Bonda, a także pokazywanego w Polsce serialu "Siostry".

Powrót do Bari to był jakiś koszmar 😖 pociąg przyjechał punktualnie, do miejscowości Altamura miał jechać ok pół godziny. Jechał dobrą godzinę. Pozostałą cześć do Bari jechał kolejną 1h 30 min. Pociąg bardzo długo stał na kilku stacjach, najdłużej w Altamura


Domy wydrążone w skale są to największa atrakcja Matery. Polecam pogubić się w tej plątaninie uliczek i schodów bez mapy, przewodników i absolutnie bez nawigacji.
Materę warto zobaczyć, przy czym jak dla mnie to jeden raz jest wystarczający 😉


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz