Zamek w Tykocinie, jest piękną atrakcją Podlasia, udostępnioną do zwiedzania dla turystów. Budowla, jaką możemy dziś podziwiać jest rekonstrukcją XVI wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta
Zamek
Rekonstrukcja została przeprowadzona praktycznie od podstaw przez prywatnego inwestora Jacka Nazarko, na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych. Nadal w odbudowie jest jedna z baszt i część skrzydła północnego.
Obecnie największą część zamku zajmuje hotel. Jest również restauracja i muzeum.
Część udostępniona do zwiedzania to podziemia zamkowe, sala szklana i wieża więzienna. Najwięcej czasu spędziliśmy w podziemiach, aż się zastanawiałam, czy jeszcze cokolwiek innego zobaczymy? Bo zwiedzanie miało trwać ok. 50 min.
Na szczęście zobaczyliśmy piękny i podobno największy piec kaflowy w Polsce w tzw. Sali Szklanej. Oraz wystawę o Orderze Orła Białego.
Zobaczyliśmy też więzienie, do którego wtrącano przestępców i mogliśmy podziwiać rozległe widoki na okolice i zamkowy dziedziniec.
Przewodnik ciekawe opowiadał historię zamku, ale zobaczenie tylko 3 pomieszczeń zostawił pewien niedosyt….. Dzieciaki też mam wrażenie, że będą znudzone.
Najciekawszymi epizodami w historii zamku są:
- Zamek był przez kilkanaście miesięcy nekropolią zmarłego monarchy Zygmunta Augusta
- Na zamku gościli królowie: Zygmunt III z rodziną, Władysław IV oraz car Rosji Piotr I
- Na zamku August II Mocny po raz pierwszy wręczył Order Orła Białego, który do dzisiaj jest najważniejszym polskim odznaczeniem
- W czasie Potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł Janusz Radziwiłł
- Zamek zdobył Paweł Sapieha zwyciężając Szwedów
- Zamek został nadany za zasługi Stefanowi Czarnieckiemu
- Jan Klemens Branicki w połowie XVIII rozebrał zamek na budulec do rozbudowy miasta
Informacje praktyczne:
Dzień wcześniej specjalnie dzwoniłam, czy w wybranej przeze mnie godzinie nie będzie jakiejś wycieczki zorganizowanej, bo wtedy turyści indywidualni nie są wpuszczani, i miła Pani w kasie powiedziała, że wycieczki nie ma, ale najlepiej być pół godz. wcześniej i na spokojnie kupić bilet. Nie wiem po co wprowadzają w błąd, bo kasa jest otwierana 5 min. przed zwiedzaniem. A pierwsze zwiedzanie jest o godz. 11:00 Restauracja jest otwierana godzinę po otwarciu kasy, wiec nie ma gdzie napić się kawki. Dobrze ze chociaż było gdzie usiąść.
Każdej zimy w lutym jest organizowany pokaz szturmu na zamek
Parking jest bezpłatny – bezpośrednio pod zamkiem
Dni otwarcia:
Codziennie – 11:00 – 17:00
Godziny zwiedzania: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Czas zwiedzania: 40-50 minut
Ceny biletów:
Osoby dorosłe: 19 zł
Dzieci, młodzież do lat 18, emeryci i renciści: 17 zł
Dzieci do 6 lat: bezpłatnie
Przewodnik polskojęzyczny w cenie biletu.
Tykocin
Wjeżdżając do miasta poczułam się, jakbym się cofnęła w czasie. Urocza brukowana uliczka poprowadziła nas wprost na rynek.
A rynek w Tykocinie jest naprawdę mega malowniczy! Otoczony starymi domami, urzekł mnie małomiasteczkowym klimatem, ukwieceniem, ciszą i straganami z lokalnymi wyrobami 😍
Bazylika pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej jest budowlą w stylu barokowym z XVIII wieku z niezwykle okazałym frontem. Bazylika zdobi główny plac miasta i nie sposób go przegapić.
Na Rynku w Tykocinie stoi drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, po Kolumnie Zygmunta w Warszawie. Pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego - właściciela miasta po wojnie ze Szwedami zdobi centralną część rynku.