Dzisiaj bez zdobywania szczytów i lajtowo - pokazowa zagroda żubrów, wieża widokowa na Jeleniowatym, wodospad Ostrowskich
Dzień zaczęliśmy przy Pokazowej Zagrodzie Żubrów, która znajduje się ok 2 km przed miejscowością Muczne. Parking nie jest zbyt wielki, ale za to bezpłatny.
Furtka byłą zamknięta, wiec myślałam, ze odbijemy się z echem. Ale tablica informuje, aby po prostu zamykać za sobą furtkę 😊
Zagroda zajmuję powierzchnię ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku z przygotowanych tarasów widokowych.
Żubry oglądać można codziennie w godzinach 9:00 – 19:00, a wstęp do obiektu jest całkowicie darmowy.
Grupy zorganizowane mogą zwiedzać zagrodę z przewodnikiem. Chwile po nas przyszła taka grupa. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o czasach w trakcie wojny i po wojnie, jak żyje się teraz – i wiecie co – może 5 osób była zainteresowana z grupy ok 20 dorosłych osób. Reszta rozchachana i zajęta rozmowami, wcale nie cichymi. Żenada ☹
Kolejną atrakcją miała być wieża widokowa na Jeleniowatym w Mucznem
Zaparkowaliśmy wzdłuż drogi pod Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.
Z parkingu wieża jest dobrze widoczna, ale drogowskazów nie widać. Ruszyłam wiec do restauracji po informację. I oto znalazła się ścieżka - trzeba wędrować z lewej strony budynku przez łąkę w stronę lasu.
Tuż za budynki jest przybita kartka ze strzałką 😀 A tuż za mostkiem zaczynamy wspinaczkę przez las.
Wspinaczka z Mucznego do wieży widokowej jest w miarę krótka ok 1 km, ale stroma – prawie 200 m różnicy wzniesień do pokonania.
Nam wejście pod wieżę zajęło jakieś 40-45 min ślimaczym tempem.
Wieża ma 34 m wysokości i z górnego tarasu rozciąga się przepiękna panorama na polskie i ukraińskie szczyty Bieszczadów.
Pod dachem wiszą tablice z dokładnym opisem szczytów i pasm górskich, jakie podziwiamy.
A mnie najbardziej urzekł widok prezentującej się w dole w całej okazałości wsi Muczne.
W drodze powrotnej zjechaliśmy na parking, gdzie można zobaczyć miejsce i poznać historię wypału węgla drzewnego
Na koniec zobaczyliśmy Wodospad Ostrowskich", który znajduje się w Wetlinie niedaleko Ośrodka Turystycznego "Piotrowa Polana" i schroniska Pod Wysoką Połoniną. Można tu zostawić auto i po kilku minutach spacerem znajdziemy tabliczkę wskazującą zejście nad wodospad
Tereny wokół wodospadu są malownicze, jednak skarpa po której trzeba zejść do rzeki i wodospadu jest dość stroma chociaż krótka 😊 - niemniej zalecam ostrożność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz