Odwiedzenia tego miejsca nie mieliśmy w planie, ale bardzo namawiał nas pan z busika, który nas podwiózł do Przełęczy Wyżnej. Pojechaliśmy i nie żałujemy 😍
Widok od strony zachodniej |
Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski rozpoczął budowę murowanego zamku już pod koniec XVI wieku.
Jego syn, Marcin Krasicki kontynuował dzieło ojca i przekształcił surowy zamek obronny we wspaniałą, wielkopańską rezydencję. Nie bez przyczyny był wówczas uznawany za jednego z najwybitniejszych mecenasów sztuki w Polsce.
Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem architektów włoskich, a przemyscy artyści wykonali prace dekoracyjne.
Cytując z zamkowej historii, „po bezpotomnej śmierci Krasickich zamek i dobra krasiczyńskie dziedziczyli kolejno: Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy i Pinińscy. Od tych ostatnich w 1835 roku odkupił je książę Leon Sapieha. Sapiehowie, którzy byli w posiadaniu Krasiczyna do 1944 roku, przyczynili się znacznie do jego rozwoju. Przeprowadzili renowację Zamku, założyli tartak, browar i fabrykę maszyn rolniczych.”
Sapiehowie wprowadzili zwyczaj sadzenia drzew w pałacowym parku po narodzinach każdego dziecka: dębu - jeśli rodził się syn i lipy -jeśli rodziła się córka. Co ciekawe, drzewa te rosną do tej pory.
Po II wojnie światowej zamek został przejęty przez państwo. Siedzibę w zamku miało Technikum Leśne, a w latach siedemdziesiątych mecenat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie.
W 1996 roku po likwidacji FSO, Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
ARP S.A. przeprowadziła prace remontowo-budowlane i konserwatorskie. Dzięki temu obecnie w zamku mamy nowoczesną bazę turystyczną z hotelem i restauracją.
Niektóre części zamku są udostępnione do zwiedzania z przewodnikiem. Zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach, a my niestety dojechaliśmy na miejsce 10 min później. Kupiliśmy więc bilety tylko do parku, co pozwoliło nam zobaczyć cały zamek z zewnątrz, wejść na dziedziniec z wieżą zegarową i przejść się po parku ze stawami.
Wiecie co to było naprawdę wystarczające i bardzo relaksujące 💓
Alejki parkowe są urocze i naprawdę zazdroszczę ogrodnika, który ma pomysł na ten ogród i pięknie go prowadzi. Dziedziniec mnie absolutnie zachwycił 💓
Charakterystyczne 4 wieże narożne są cudne 💓 Każda inna i każda zachwyca swoimi detalami:
Boska
Papieska
Królewska
i Szlachecka
Ciekawostką jest, że mimo wojen i pożarów, zamek w Krasiczynie zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz