niedziela, 27 czerwca 2021

Augustów i rejs Doliną Rospudy

Augustów  >> Rzeka Netta >> Jezioro Necko >> Jezioro Rospuda >> Rzeka Rospuda >> Dolina Rospudy >> Augustów

Jadąc z Bryzgiela do Augustowa przejechaliśmy przez Ateny. No takiej foci nie mogłam odpuścić 😍



W Augustowie planowaliśmy jakiś krótki rejs po tamtejszych wodach. Doszliśmy do przystani żeglugi i tam bardzo szybko dopadli nas stali nagabywacze na rejsy. 


Najmilsza była pani z rejsów gondolami i była skora do negocjacji 😉 
Bilety kupiliśmy bezpośrednio w portowej kasie przed rejsem. I zdecydowaliśmy się na rejs Doliną Rospudy z Kanałem Augustowskim.















Gondolka podpłynęła po nas po ok 30 minutach. Maksymalnie może zabrać 12 osób, ale nas było o połowę mniej. Atutem był długi stół wzdłuż łodzi, przy którym się siedziało. 
Od przystani Żeglugi do jeziora Necko płynęliśmy rzeką Netta mijając widoczne po obu stronach rzeki bulwary, idealne do pieszych i rowerowych wycieczek
Minęliśmy też stylowy Pałacyk na Wodzie




Jezioro Necko z licznymi piaszczystymi plażami i kąpieliskami, wręcz kipi aktywnością. Można tam znaleźć m.in. wyciąg nart wodnych oraz hotele położone nad brzegiem jeziora. 
Necko jest doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych, ale też jest prawdziwym rajem dla wędkarzy gdyż obfituje w wiele gatunków ryb.















Kolejnym akwenem, do którego wpłynęliśmy było Jezioro Rospuda. W przeciwieństwie do jeziora Necko nad jeziorem Rospuda znajduje się niewiele ośrodków wypoczynkowych. A niewątpliwą atrakcją jest posąg Gołej Zośki posadowiony na wodzie. Warto jest zapoznać się z legendami augustowskiej Zośki. 


Następnie był rejs po rzece Rospuda. Jest to rzeka o nieuregulowanych brzegach znajdująca się w chronionym obszarze Natura 2000. 

Po wpłynięciu ok. 2 kilometrów w głąb rzeki, zawracamy do Augustowa.




Rzeką Netta kierujemy się w stronę Śluzy Augustów. Śluza na Kanale Augustowskim została wybudowana w latach 1825-1826 przez por. inż. Konstantego Jodkę. W 1944 r. została wysadzona przez armię III Rzeszy i odbudowana w latach 1947-1948. Kanał jest słynnym zabytkiem w skali europejskiej.




Śluzowanie polega na wyrównywaniu poziomu wód pomiędzy rzeką, a kanałem, umożliwiając przeprawę. Otwarciem i zamykaniem  śluzy przez cały sezon, zajmuje się tylko jeden człowiek i robi to całkowicie ręcznie. Nic nie jest zautomatyzowane.

Różnica poziomów w śluzie wynosi 2,44m. 
Po przepłynięciu śluzy można podziwiać tę części Kanału Augustowskiego. Po kilkuset metrach jednak zawracamy do portu w Augustowie, skąd wypłynęliśmy.
Bardzo polecam taki rejs, widoki cudne i relaks gwarantowany!















Przed powrotem do domu, zajechaliśmy jeszcze do znanej nam już ulubionej restauracji z rybkami. Miętus jest tam wyjątkowy i o połowę tańszy niż  np. w Gdańsku-Jelitkowo 😎 Smażalnia oferuje rybki smażone, wędzone i w zalewie octowej w słoiku. Naprawdę wszystkie opcje są godne polecenia 😍






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz