Zieleniec jest częścią miasta Dusznik-Zdroju i leży w Górach Orlickich, na wysokości 800–960 m n.p.m.
Zieleniec wybrałam, bo koniecznie chciałam zobaczyć jeden z największych i najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku.
Piękne widoki ze stacji narciarskiej, na pewno dostarczają niezapomnianych wrażeń o każdej porze roku.
Poza tym Zieleniec to nie tylko stacja narciarska, ale i świetna baza wypadowa w inne ciekawe miejsca Kotliny Kłodzkiej. Na całodzienne wędrówki doskonale nadają się okoliczne Góry Orlickie, Bystrzyckie oraz Stołowe.
W obiekcie działa winda. Na miejscu jest restauracja, serwis i sklep narciarski, wypożyczalnia rowerów, nart zjazdowych i biegowych. Z boku domu jest miejsce przy grillu, gdzie można odpocząć, ciesząc oczy przecudownymi widokami na góry. Właściciel ma tam wędzarnię 😋
Wiem, że żarełko w górach jest wyśmienite i bez limitu. Ale to co nas spotkało w ośrodku Agal przerosło nasze wyobrażenia! Dużo, smacznie, swojsko! 😍 No po prostu nie do przejedzenia! 😍
Podczas jednego śniadania, poczułam się jak bym siedziała przy wielkanocnym stole, przy którym można siedzieć do obiadu 😀 Własna wędzona wędlina, jajka na twardo, galaretka, sałatka, pikle, pasztet, biała kiełbaska na ciepło i smalczyk. Na początku staraliśmy się spróbować wszystkiego, żeby kuchni nie było przykro, ale to się po prostu nie dało z taką ilością potraw!!!
A do tego dania były serwowane w pięknej jadalni z jeszcze piękniejszym widokiem na góry orlickie i śnieżnika 😍
Czytając o Zieleniec Ski Arena, który dysponuje 29 wyciągami narciarskimi, o kilometrach tras narciarskich położonych po obu stronach drogi, o Ski busie wożącym narciarzy od wyciągu do wyciągu, wyobrażałam sobie Zieleniec, jako niewielkie miasteczko typu Karpacz, czy Szklarska Poręba.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy stojąc na balkonie pokoju widziałam początek i koniec tej mieściny.
Widok od lewej |
przez środek miejscowości |
aż po widok od prawej |
Co zobaczyliśmy w okolicy?
- Kościół św. Anny w Zieleńcu - świątynia została wzniesiona w latach 1901-1902, a jej konsekracja odbyła się w roku 1904. Ciekawostką dotyczącą kościółka jest fakt, że swego czasu była to najwyżej położona świątynia w całych Prusach, dziś to wyróżnienie dotyczy jedynie obszaru sudeckiego.
- Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze (757 m n.p.m.)
- Jagodna z wieżą widokową ( 977 m n.p.m.)
- Torfowiska pod Zieleńcem
- Kowadło
- Siedlisko Pstrąga i Bystrzycę Kłodzką
- Błędne Skały
- Wieża widokowa na Orlicy (1084 m n.p.m.)
- Zamek Leśna Skała w Szczytnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz