Bryzgiel >> Nurkowanie w jeziorze Staw >> Pokamedulski Klasztor w Wigrach >> plaża i wieża Stary Folwark >> wieża widokowa w Kruszniku >> camping Widok
Prowodyrem wyjazdu było nurkowanie w jeziorze Staw mojej połówki, które to dostał na urodziny. Takie 2w1 - jego prezent nasz/mój wyjazd 😜
Udało mi się zarezerwować pokoje w agroturystyce u Jarka, które bardzo polecam. Agroturystyka znajduje się w miejscowości Bryzgiel, niedaleko Suwałk i Augustowa, w obszarze Wigierskiego Parku Narodowego, nad jeziorem Wigry. Na miejscu jest pyszna restauracja. Pokoje są czyściutkie, pachnące, a pan Jarek natychmiast reaguje na usterki.
Dom mieści zaledwie kilka pokoi, więc jest kameralnie. Na górze jest też pokój, w którym można posiedzieć wieczorem w grupie i poukładać puzzle, a rano zrobić śniadanko 😝
W okolicy jest kilka punktów widokowych, wypożyczalni kajaków i ofert spływów kajakowych. A w Augustowie (ok. 20 km od Bryzgla) można wypożyczyć sprzęt wodny m.in. motorówkę lub narty wodne, ale o tym jutro 😎
My tymczasem ruszamy na wspomniane nurkowanie 😜 Ewa, założycielka szkoły nurkowania Jagnablue już na nas czekała. Panowie roznieśli sprzęt, założyli kombinezony i ochoczo ruszyli pod wodę. Jak się okazało, takie proste to nie jest i trzeba sporo czasu, aby się najpierw w ogóle nauczyć oddychać pod wodą.
Po tej przygodzie ruszamy zwiedzać okolicy. Najpierw Pokamedulski Klasztor w Wigrach, który powstał na niewielkim cypelku, na wzgórzu nad jeziorem Wigry.
Erem kamedułów w Wigrach został ufundowany w 1667 roku przez Jana II Kazimierza Wazę z obowiązkiem codziennej modlitwy o oddalenie od kraju wszystkich nieszczęść. W 1805 klasztor skasowano, a zakonnicy przenieśli się na podwarszawskie Bielany. W klasztorze w latach 1975–2010 mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie obiekt ponownie wrócił we władanie kościoła.
Przed kościołem znajdują się dwa rzędy domków, w których kiedyś mieszkali zakonnicy. Dziś pełnią one rolę kompleksu wypoczynkowego i można je wynająć. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy poszukują niesamowitego spokoju i wyciszenia. Domki wraz z wieżą zegarową tworzą dziedziniec wewnętrzny.
Wracają, skusiliśmy się nieco zboczyć i zobaczyć plażę i wieżę widokową w Starym Folwarku.
Parking jest bezpłatny za to wejście na teren plaży i wieży widokowej płatny. Dojście na wieżę jest ukryte w zaroślach, ścieżka jest zaniedbana i pełna komarów. Widok z wieży na jezioro Wigry i Klasztor kamedułów też zarasta drzewami i krzakami - przydała by się przycinka. Plaża z pomostem zagospodarowana i chyba chętnie odwiedzana, bo mimo słabej pogody, było kilka rodzin z dziećmi.
Ponieważ wieża w Starym Folwarku bardzo nas rozczarowała, postanowiliśmy zaliczyć jeszcze jedną, niedaleko naszej miejscówki, a mianowicie w Kruszniku.
Dojazd prowadzi drogą szutrową, więc łatwo nie jest 😏 Porzuciliśmy auto w lesie kilka metrów przed wieżą, ale spokojnie można podjechać na niewielki parking pod wieżą.
Niedopieszczeni widokami, podreptaliśmy jeszcze na punkt widokowy na jezioro Wigry z wyspami Ordów, Ostrów i Krowa w naszej miejscówce w Bryzgielu.
Po powrocie zastałam w oknie taki widok 😍 I co zrobiłam??? 😎
Oczywiście po raz drugi podreptałam na camping Widok 😜 😍 Spodziewałam się większej magii, ale "jak się nie ma co się lubi..."
Atrakcji, z której nie skorzystaliśmy, a o której wiedzieliśmy to przejazd zabytkową kolejką przez lasy Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego, tuż nad brzegiem jeziora Wigry. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Płociczno-Tartak, niedaleko Bryzgiela.
Opis super, zdjęcia super, wspomnienia z wyjazdu wracają. Potwierdzam, że kwatery bardzo fajne, okolica warta zwiedzenia, a nurkowanie no to już indywidualna sprawa jak komu pasuje. Spróbowałem i chyba to nie dla mnie. Ale zaliczone mam. Oby więcej takich wyjazdów w gronie Żmiji i jej drugiej połówki.
OdpowiedzUsuń😍 Tak! oby więcej 😘😘😘
Usuń