piątek, 8 czerwca 2018

Bałkańskie wakacje 2018 r. - Dzień 3. Meteory

Jedziemy zobaczyć z bliska te cudeńka zawieszone na skałach.

W okolice 6 klasztorów, które są udostępnione do zwiedzania, można dojechać asfaltową drogą.  Przy każdym funkcjonuje bezpłatny parking. Przemieszczając się pomiędzy klasztorami, jest kilka punktów widokowych, w których warto się zatrzymać. Oczywiście skorzystałam chyba ze wszystkich 😃, choć nie zawsze było to łatwe, bo droga jest wąska i kręta, a miejsc parkingowych mało
Wstęp do każdego z klasztorów jest płatny 3 € i aby wejść do środka należy mieć odpowiedni strój. Kobiety muszą mieć długie sukienki, lub spódnice, a panowie długie spodnie. Ramiona należy mieć zakryte. Jednak ten nakaz nie jest zbytnio przestrzegany, bo widziałam panie w długich spodniach, i panów w spodenkach za kolana.

Jadąc od strony Kastraki pierwszy jest klasztor Agiou Nikolaou Anapafsa, czyli św. Mikołaja Odpoczywającego. Jest to najmniejszy monastyr i chyba najmniej odwiedzany, bo nie zauważyliśmy samochodów na parkingu i pojechaliśmy dalej. No trudno, uznaliśmy, że obejrzymy klasztor z góry.

Kolejny jest żeński klasztor Roussanou pw. św. Barbary. Jest otwarty ciągle w godz. 9-18.


Siostrzyczki mają miodek ;)














Następny, do którego podjeżdżamy, usytuowany jest na jednej z największych skał w tym regionie.
To Moni Varlaam (klasztor Warłama). Z wyjątkiem piątków jest otwarty w godz. 9-16. Dzisiaj jest właśnie zamknięty, ale od tyłu udało na się dostać na taras, z którego rozciąga się piękny widok na całą okolicę.

















Nieopodal klasztoru Warłama, zbudowany jest najwspanialszy, największy i najważniejszy Monastyr Megalou Meteoron, czyli Wielki Meteor. Jest to klasztor męski pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego (Metamorfosis) otwarty w godz.  9-17, z wyjątkiem wtorków.



Wewnątrz  możemy podziwiać katholikon, starą kuchnię i spiżarnię oraz liczne obrazy, rękopisy, krzyże i srebrne naczynia liturgiczne.
Tutaj ok 1340 r. dotarł św. Atanazy i rozpoczął budowę kaplicy




Z tarasów widokowych rozpościera się wspaniały widok, na góry i pozostałe klasztory.


widok na Kastraki

klasztor Warłama














Do tego klasztoru naprawdę warto wejść.



Aby zobaczyć pozostałe 2 klasztory, musimy się nieco cofnąć.
Oczywiście nie mogę sobie odpuścić punktów widokowych :) Jestem na tyle oszołomiona widokami, że nawet sobie daję pstryknąć fotę 😜
W dole Kalampaka


4 dostępne Meteory przede mną




Najpierw mijamy klasztor Agias Triados (Świętej Trójcy), który jest otwarty w godz. 9-17, z wyjątkiem czwartków.  My jednak darujemy sobie wizytę w środku. Jest bardzo gorąca, a droga do klasztoru z parkingu wydaje się długa i trudna.

Ostatni na trasie jest drugi klasztor żeński Agios Stefanos (św.Szczepana). Z wyjątkiem poniedziałków jest otwarty w godz. 9-13:30 i 15:30-17:30. Planowaliśmy wejść do środka, ale akurat podjechał autokar (albo 2) z turystami i stojąca na mostku kolejka, skutecznie nas zniechęciła.

Gdzieś tam w dole jest nasz hotel ;)

Pozostała część dnia, upłynęła na moczeniu zadków w basenie i podziwianiu meteorów z dołu.



----------------------------------------------------------
Odległość: ok 33 km
Opłata za drogi: 0€

2 komentarze: